Užitečné informace

Vážení hosté, návštěvníci wellness zařízení Bouda Malá Úpa,

věříme, že Vám pobyt naše nově otevřené wellness zpříjemní.

Pro ubytované návštěvníky našeho zařízení jsou před vstupem do wellness k dispozici osušky, mýdlo je součástí sprch.

Abychom uspokojili přání všech našich hostů, řiďte se pokyny které se týkají Vás.

 


 

V prostorách wellness prosíme o dodržování provozního řádu.

 


Finská sauna:

Naše sauna je pro 8 osob

V našem wellness můžete využít aromatickou bio saunu kombinovanou s finskou saunou, jejíž blahodárné účinky popisujeme níže.

Jak sám název napovídá, svůj původ má ve Skandinávii. Finská sauna se rozehřívá na 70 až 110 °C. U nás je možné nastavit teplotu na max. hodnotu 90°C.

Nejdůležitějším prvkem sauny je vyhřátý suchý vzduch. Proto se do sauny vstupuje bez vlhčení pokožky, to aby se zbytečně nezvyšovala vzdušná vlhkost.

Proč se chodit saunovat?

Důvodů je mnoho a mají stejného jmenovatele, kterým je zdraví. Pravidelné navštěvování sauny má velmi dobrý vliv na prokrvení organismu a tím detoxikaci podkoží, ve kterém se usazují odpadní látky z těla. Pravidelným užíváním sauny posílíte svou imunitu a tím můžete předejít běžným onemocněním jako je rýma, kašel a nachlazení. Dalším prvkem, který sauna přináší, je uvolnění napětí a odplavení stresu.

Než půjdete do sauny.

Do sauny se vstupuje bez oděvu, je to proto, aby se během vysoké teploty z oděvu neuvolňovali syntetické látky, které jsou v současných moderních materiálech. Proto od nás dostanete čistý ručník, takže s sebou nic víc než odhodlání a vlastní tělo nepotřebujete. :o)

Abyste si saunování užili, je potřeba zachovat v prostoru sauny klid. Protože je naše sauna takřka privátní, většinou budete saunu sdílet s osobou blízkou a tady je prostoru pro vzájemné porozumění dostatek.

V sauně se člověk nadprůměrně potí, takže je vhodné mít pod sebou ručník, aby měl tělesný pot kam odkapávat. Po saunování by se měl člověk ochladit bazénkem či sprchou s chladnou vodou. Prudká změna teplot při saunování podporuje blahodárně činnost těla.

V sauně by měl člověk zůstat 10 minut. Pravidelný návštěvník zůstává 12 až 15 minut. Během saunování je důležitý pitný režim, který je podporován výhradně nealko nápoji.

Při saunování se vyhněte fyzické aktivitě, která tělo zatěžuje. Snažte se uvolnit, jak jen to půjde. Jedině tehdy dosáhnete toho správného efektu saunování.

Doporučení k saunování!

Nepřeceňujte své síly. Vždy myslete na své zdraví. Pokud máte zdravotní omezení, raději vstup do sauny konzultujte s vaším osobním lékařem.


Whirlpool neboli Hydroterapie

Naše hydro-masážní vana je pro 8 osob.

Účinky:

Hydro-masážní vany se stále více a více stávají nedílnou součástí našeho každodenního života.

Více než jen pouhému relaxačnímu zařízení se hydro-masážním vanám dostává uznání také pro své “ozdravné účinky”, které bezesporu mají. Masáže jsou již odedávna známé pro své vynikající účinky na lidské zdraví, tělesnou i psychickou kondici. Hydro-masážní vany využívají ke zvýšení relaxačního a ozdravného efektu přírodních zdrojů, tj. vodu a vzduch. Voda je známá pro své čistící účinky a vzduch je důležitý, aby naše kůže mohla dýchat. Spojením těchto dvou prvků při samotné masáži navíc očišťujeme naše tělo od všech škodlivých látek a dodáváme mu tolik potřebný kyslík.

Vzduchová masáž

Vzduchová neboli perlivá masáž má výrazný vliv na činnost lymfatického systému a na naši psychickou kondici. Koupel má sedativní, relaxační a jemný masážní účinek. Výborně se osvědčuje u těchto problémů:

 • Nespavost (zklidní mysl a připraví tělo na spánek)
 • Neurózy lehčího charakteru
 • Psychické vypětí
 • Nemoci pohybového aparátu
 • Revmatické potíže
 • Neurologická onemocnění
 • Horečnatá onemocnění
 • Po proběhlém zánětu žil
 • Úleva od bolesti
 • Vodní masáž – Whirlpool systém

Tato masáž je tou nejlepší volbou při léčbě zdravotních potíží. Pomáhá zlepšit krevní oběh a prokrvit orgány a svaly, mírní svalové křeče a působí blahodárně na celý pohybový aparát.

Léčivé účinky vodní masáže:

 • prokrvení orgánů, svalů a pokožky
 • zlepšení krevního oběhu
 • mírní svalové křeče
 • působí blahodárně na pohybový aparát a snižuje jeho bolestivost (klouby, svaly, vazy)
 • masáž otoků a podlitin
 • prevence před vznikem celulitidy
 • Kombinovaná masáž – Combipool systém

Kombinovaná masáž je tedy kombinace obou výše uvedených systémů hydro-masáže, vodní i vzduchové. Kombinovaná masáž je založena na obdobných účincích, jaké známe z klasické mechanické masáže, avšak v daleko jemnější a cílenější podobě. Kombinovaná masáž spolu s termickým vlivem teplé vody uvolňuje a regeneruje tělo fyziologičtějším způsobem než klasická masáž.

Hydroterapie prospívá správnému fungování fyziologických pochodů v organismu, příznivě ovlivňuje místní i celkový stav organismu, zlepšuje stavy po prodělaných zraněních a onemocněních a pomáhá předcházet jejich vzniku.

Doporučená délka masáže: Doporučená délka masáže je 20 minut bez omezení její frekvence. Používat svou hydro-masážní vanu tedy můžete každý den bez ohledu na věk či pohlaví. Využívání hydroterapie se nedoporučuje u kardiaků a těhotné ženy by ji měly využívat pouze se souhlasem svého lékaře.

Prosím, pozor: 

Nepřeceňujete své síly. Vždy myslete na své zdraví. Pokud máte zdravotní omezení, raději vstup do Whirlpoolu konzultujte s vaším osobním lékařem.


Kneippův chodník

Jak probíhá procedura zvaná Kneippův chodník?

Kneippův chodník funguje na principu střídání teplé a studené vody. Pokud se rozhodnete absolvovat tuto léčebnou proceduru, nemusíte se bát takových šoků jako při hydro-terapeutické metodě zvané skotské střiky. Při této proceduře totiž budete pouze přecházet z nádržky či bazénku s teplou vodou do nádržky studené, přičemž tento proces se bude několikrát opakovat. Navíc jsou na dně nádržek malé kamínky či oblázky, které slouží k promasírování chodidel a zlepšení krevního oběhu nohou.

Jak už říkal sám Kneipp, před aplikací studené vody musí být tělo teplé. Takže při proceduře Kneippův chodník si nejdříve pochodíte v nádržce s teplou vodou okolo 40 °C. Horká voda sice také není extra příjemná, ale rozhodně vás nešokuje tak, jako voda v druhé nádržce. Studená voda v druhém bazénku má totiž zhruba 12 °C. Naštěstí si ale ve studené vodě dlouho nepobudete – jeden z Kneippových principů totiž praví, že aplikace studené vody musí být velmi krátká, aby se rychle dostavily požadované účinky.

V nádržce či bazénku s teplou vodou si tak nejprve pochodíte asi jednu minutu, a poté překročíte do nádržky se studenou vodou, kde se musíte vydržet procházet pouze pět vteřin. Tento proces je samozřejmě nutné několikrát opakovat, aby se dostavil svěží pocit a hřejivé teplo zaplavilo nejen vaše nohy, ale celé tělo. Důležité je, aby procedura byla ukončena pobytem ve studené vodě. Poté, co absolvujete Kneippův chodník, je samozřejmostí důkladné osušení.