Cesta za černým rytířem!
Cesta za jedním z největších krkonošských tajemství.
Žijeme v době, která nepřeje některým ohroženým živočišným druhům. Jedním z těchto druhů, který žije v Krkonoších je tetřívek obecný. My jsme měli možnost, díky průvodci z Krkonošského národního parku (KRNAP), zoologovi Václavu Tomáškovi, teď na podzim navštívit místa, kde žijí do současnosti už pouze jen jednotky samečků!
Tetřívci mají nejen přirozené nepřátele, lišky a spárkatou zvěř. Ale hlavně, ať vědomě či nevědomě, stavy těchto krásných ptáků devastujeme my lidé.
Jak nám vysvětlili ochranáři z KRNAPu tetřívek je vybaven mimořádně citlivým sluchem, který ho má chránit proti predátorům. Ale v zimních měsících, při nedostatku potravy, tetřívek při vyrušení vyletí a spotřebuje velkou část energie, která mu má umožnit přežít třeskuté mrazy. Vzhledem k tomu, že hlavní potravou tetřívka jsou jehličky smrků a kleče, které jsou výživově velmi chudé, právě výdej energie při vyrušení v zimních měsících je pro malého tetřívka prakticky smrtelný.
Proto doporučení naše i ochranářů je jedno.
.
Aby nám potom během svého jarního toku mohl ukázat celou svoji krásu.Ne nadarmo se jim říká černý rytíř…
Na svých cestách po Krkonoších můžete, podobně jako my, potkat během jedné krásné procházky třeba rehka, koňadru, čížka, uhelníčka, křivku anebo sýkorku parukářku. Stačí se jen dívat.
PS: Věděli jste, že stejný osud může potkat i zajíce nebo třeba srnku, které v zimě honil pes v lese nebo na poli?
Bouda Malá Úpa
542 27 Malá Úpa