Hurá na sáňky aneb Historický závod rohaček

Sáňkování je skvělá zábava pro děti i dospělé. Kromě přirozeného pohybu přináší i spoustu smíchu, srandovních kotrmelců a sněhu za kapucí. Věděli to už naši předkové, vždyť první turistický sjezd na saních se v Krkonoších konal hned v první polovině devatenáctého století. Rychle si našel své příznivce a zimní sjezdy na saních pak patřily k nejpopulárnějším turistickým atrakcím Krkonoš. Dnes si to po krkonošských stráních můžete fičet na nejrůznějších moderních sáňkách a bobech mimo jiné i z naší půjčovny, ale můžete se nechat okouzlit i historickými rohačkami. V Malé Úpě se každý rok koná jejich unikátní závod. Letos si ho nenechte ujít 28. ledna.

První sáňky s sebou do Krkonoš přivezli dřevorubci z alpských zemí už v 16. století. Těm původním se podle zahnutých rukojetí říká rohačky a používaly se až do poválečných let na stahování dřeva z hřebenů hor a na prudkých svazích také v létě při senoseči. S nástupem turistiky do Krkonoš dostaly rohačky další rozměr. Už v roce 1815 se konal první turistický sjezd, který startoval v Malé Úpě na Pomezních Boudách a končil u zájezdního hostince Pod Zlatou hvězdou v Kowarech. Jsme moc rádi, že se po mnoha letech rohačky do Malé Úpy vrátily a dnes si je můžete nejen prohlédnout v turistickém centru, ale dokonce s nimi prosvištět po kopci v historickém závodu.

Závod rohaček – Memoriál Josefa Tylše – se koná každý rok v lednu. Program se skládá ze stíhacího závodu dvoučlenných týmů na rohačkách a je doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky – převoz sena a řezání dřevopilou kaprovkou.

Kdo má chuť si zavzpomínat na staré časy, může si dokonce rohačky vypůjčit. Obec Malá Úpa si nechala vyrobit deset replik podle vzoru z doby před rokem 1945. A závodit mohou i rodiče s dětmi.

Ostatním se nabídne skvělá podívaná. Dvoučlenné týmy totiž většinou mívají dobové oblečení, protože se každý rok vyhlašuje i soutěž o nejlepší historický kostým. Pro dobrou náladu hraje v prostoru cíle stylová hudba a připraveno je vždy i jednoduché horské občerstvení.

Letos se závod koná 28. ledna v 10 hodin na sjezdovce U Kostela v Dolní Malé Úpě.

Více informací získáte od organizátorů na info@pomeski.cz nebo telefonicky na 775 580 395.

Historický závod rohaček jako Memoriál Josefa Tylše je vzpomínkou na tohoto znalce a propagátora saní rohaček ze sousední Velké Úpy, který tragicky zahynul v zimě 2019.

Nestihnete letos závod rohaček? Nevadí, máme pro vás sáňky v naší půjčovně a jezdit můžete po skončení provozní doby po kilometr dlouhé sjezdovce Pomezky. A věřte, že i to je bezva zážitek!

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom