Za jeleny

Jelen je odpradávna symbolem Krkonoš. Připomíná ho i nejstarší dochované vyobrazení vládce našich hor  z druhé poloviny 16. století – stvoření stojící na zadních nohách s kopyty, jeleními parohy, ptačí hlavou a tělem lva. V Krkonoších se s jeleny a jejich stopami můžeme setkat velmi často a na podzim, když jsou v říji, na sebe upozorňují hlasitým troubením. Věnují se jim hned dvě krkonošské naučné stezky.

Jelen je bezesporu majestátním sudokopytníkem a mohutným silným a vznešeným obyvatelem hor. Samce zdobí po většinu roku mohutné paroží, které určuje jeho stáří i zdravotní stav. Tato ozdoba je zároveň mocnou zbraní. Souboje jelenů o krásné laně bývají doslova na život a na smrt. V Krkonoších dnes žije na 600 jelenů. Protože tady nemají žádného přirozeného predátora, správci parku jejich populaci regulují. Víte proč? Mohou za největší škody na lesních porostech. Okusují vrcholové výhonky mladých stromků, i kmeny a kůru těch starších, které potom uhnívají. V bezpečí jsou před nimi až stromy starší čtyřiceti let. Lovci proto každý rok odloví asi 350 jelenů a laní, ale jenom slabé, nemocné nebo přestárlé kusy tak, aby udrželi jejich populaci v rovnováze. V národním parku pak vybudovali zhruba dvacet přezimovacích obůrek, v nichž v zimě drží a krmí až 90 procent jelení zvěře, aby nenadělala v přírodě velké škody.

Jelenům jsou v Krkonoších věnované dvě naučné stezky. Obě jsou nenáročné a vhodné i pro menší děti.

Naučná stezka „Jelení“ hajného Robátka začíná kousek od Krnapky u spodní části sjezdovky Pomezky. Dozvíte se na ní mnoho zajímavostí, třeba jak jelen tvaruje bonsaj. Stezka vede z Pomezních Bud na Jelenku po červeně značené turistické cestě a měří 3,5 km. Potkáte na ní pět zajímavých naučných tabulí.

Jelenům je zasvěcena i Jelení hravá naučná stezka u Špindlerova mlýna. Je určená především dětem, které se mohou těšit na sedm různých aktivit věnovaných tematice s jeleny. Zazpívají si, zaběhají i zkusí, zda by dokázaly zvednout jelení parohy. Stezka měří 0,7 km, vede od horní stanice lanovky

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom