Krkonošská muzea – výlet do historie

Zajímá vás historie nebo jen hledáte program pro volné odpoledne, kdy chcete odpočinout po namáhavých sportovních výkonech? Přijměte naše pozvání do místních muzeí. Tentokrát jsme pro vás vybrali ta, která se věnují historii a současnosti našich krásných Krkonoš se vším, co k nim patří – přírodou, silnými lidmi i sportovními průkopníky.

Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí o sobě hrdě prohlašuje, že je největší expozicí o Krkonoších na světě. Vzhledem k tomu, že jsme o žádném krkonošském muzeu na Aljašce, v Burundi ani na Srí Lance nikdy neslyšeli, budeme jim věřit :-). Ale teď vážně – muzeum letos na podzim otevřelo po šestileté rekonstrukci a má se čím chlubit. V svých sbírkách spravuje na 45 000 sbírkových předmětů a návštěvníci se mohou projít dějinami Krkonoš od vzniku prvních hornin až po současnost. Děti se mohou těšit na Ducha hor a akvária s živými rybami, zajímavé jsou také informace o největších živelních katastrofách, které kdy Krkonoše postihly. Krkonoše ovlivňované lidmi a lidé ovlivňovaní Krkonošemi, to je jedna z expozic, která je zajímavou ukázkou proměny nejvyšších českých hor. Součástí Krkonošského muzea jsou i čtyři kouzelné historické domky na náměstí Míru ve Vrchlabí.

Muzeum lyžování v Dolní Branné

Pokud vás zajímá historie bílého sportu v Krkonoších a Podkrkonoší, doporučujeme návštěvu  Muzea lyžování v Dolní Branné. Muzeum vzniklo ve více než čtvrt tisíciletí staré roubence. Krásná budova prošla kompletní rekonstrukcí a umožnila vznik zajímavého muzejního stavení o třech podlažích včetně suterénu, který byl upraven do podoby muzejní kavárny. Muzeum obsahuje obsáhlou sbírku skijáckých, sáňkařských a bruslařských artefaktů, které s láskou a zájmem pečlivě shromáždil a opečovával kantor a trenér lyžařů, místní občan Aleš Suk. Ukáže vám vývoj zimních sportů a turistiky a představí historické výrobky místních řemeslníků (kolářů, kovářů, ševců, sedlářů), jež překvapí unikátním a kouzelným provedením. Muzeum lyžování se síní slávy s medailemi a poháry bývalých i současných krkonošských sportovců připomíná podmínky, ve kterých se zrodila mimořádná sportovní vítězství.

Krkonošské muzeum na zámku Jilemnice

Jilemnické muzeum se zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš a také počátky a vývoj českého lyžování. Nachází se v překrásné budově renesančního zámku ze  16. století. V expozici muzea si nenechte ujít jedinečný ozvučený Metelkův mechanický betlém z let 1883-1913, sbírky grafiky a map, zavítejte do oddělení zbraní a loveckých trofejí. Mají zde i obsáhlý soubor pohřebních cechovních štítů v České republice a památky na hraběcí rod Harrachů, kterým zámek patřil. Nejen v  předvánočním období zde můžete obdivovat sbírku betlémů.  Kavánova galerie, která je součástí muzea, byla založena roku 1956 u příležitosti nedožitých 90. narozenin Františka Kavána (1866–1941), malíře a místního rodáka. Ukazuje díla tohoto krajináře, jehož díla patří dnes ke zlatému fondu české krajinomalby.

Stálou expozici muzea doplňuje každý rok řada krátkodobých výstav, přednášek, workshopů a besed.

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom