Natrhejte si kytici

Mnoho krásně kvetoucích rostlin je v Krkonoších přísně chráněných. Od června ale na lukách rozkvétá záplava květů lupiny mnoholisté, která je naopak nežádoucí. Řadí se mezi nepůvodní invazivní druhy a správci Krkonošského národního parku každý rok apelují na veřejnost, aby se zamezilo jejímu dalšímu šíření. A tak si teď můžete v našem národním parku natrhat obrovskou kytici nádherných květů a ještě tím přírodě pomůžete.

Lupina mnoholistá nebo také vlčí bob je druh původem se Severní Ameriky. V ČR byl vlčí bob poprvé zaznamenán na konci 19. století. Dnešní rozšíření pokrývá takřka celou republiku, včetně horských oblastí. V Krkonoších je stále hojně pěstován v zahradách, parcích či kruhových objezdech odkud se dost razantně šíří do volné krajiny. V minulosti byla lupina také hodně  vysévána za účelem zpevňování náspů silnic a železnic, a dále do lesních kultur jako krmivo pro zvěř.

Tato vytrvalá až 1 metr vysoká bylina s hroznem dekorativních květů bílé až fialové barvy má mohutný kořen a odolná semena schopná klíčit i po více jak 15 letech v půdě. Roste i na kyselých a na živiny chudých stanovištích a v Krkonoších se po úniku ze zahrad šíří především na neudržované louky, náspy podél cest a na lesní paseky. Tady dokáže vytvořit rozsáhlé souvislé porosty znemožňující existenci původních druhů.

Přírodě tedy pomůžeme, když lupinu natrháme ještě před odkvětem. Tak vzhůru do přírody pro nevítané krasavice, ve váze určitě udělají velkou parádu. A nasdílejte s námi fotku!

více info zde.

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom