Pohodová hřebenovka – od nás na Lysečinskou horu a do Albeřic

Chcete si užít krásné výhledy? Objevili jsme pro vás nenáročnou trasu jen s lehkým stoupáním. Její velká část se táhne po hřebeni a je plná dechberoucích panoramat. Vede od Pomezních bud přes Lysečinskou horu do Albeřic a zpět. Nabízí krásné výhledy, pokud budete mít dobré počasí, i na Sněžku.

První téměř polovinu trasy půjdete po zelené „Stezce Ing. Jiřího Nováka“ pojmenované po bývalém  řediteli Správy Krkonošského národního parku. Zanechal v Krkonoších nesmazatelnou stopu a kromě stezky ho připomíná i pomníček u bývalé celnice v Horní Malé Úpě. Na stezce vás nejprve čeká lehké stoupání, ale pak si užijete krásnou rovnou Hřebenovku. U rozcestníku Pod Lysečinskou horou se můžete rozhodnout, zda si trasu zkrátíte, a vydat se zpět po červené. Doporučujeme ale dojít až k rozcestníku Horní Albeřice CZ/PL, odkud půjdete kousek po žluté a u rozcestníku Horní Albeřice, rozc. se napojíte na červeně značenou trasu. Ta vás totiž zavede dovede do Horních Albeřic, zajímavé lokalitě, kde se dříve těžil vápenec a pálilo vápno a dnes je domovem mnoha vzácných druhů živočichů a vápnomilných rostlin. V Horních Albeřicích se nachází i muzeum Vápenka v překrásné kamenné věži šachtové vápenky z 19. století. Pokud výlet naplánujete předem, můžete si klíče od expozice vypůjčit v informačním centru Veselý výlet v Horním Maršově – Temném Dole. 

Trasa je pohodová, s řadou odpočinkových míst a přístřešků. Její poslední část pak vede Pohádkovou stezkou, o které se více dozvíte zde. Věřte, že to může být skvělá motivace pro už trošku unavené malé turisty, celá trasa totiž měří něco málo přes 18 kilometrů.

Na co si dát pozor: Turistická Stezka Ing. Jiřího Nováka bývá sezónně, na jaře, z důvodu ochrany přírody, především pak vzácného tetřívka obecného, uzavřená. Vždy si proto předem zjistěte dostupnost a schůdnost trasy. Na výlety si s sebou vždycky vezměte kromě parťáka a dobré nálady i dobrou turistickou obuv, dostatek jídla, vody a něco sladkého na zub. A nezapomeňte, že co si do hor přinesete, to si musíte také odnést.

Jedná se o dva krasové útvary Hornoalbeřickou a Krakonošovu jeskyni. Hornoalbeřická jeskyně je dlouhá více než 100 metrů a hlavní chodbou dojdeme až k hladině spodní vody. Z hlavní chodby vede značné množství šikmých komínů. Krakonošova jeskyně je také dlouhá kolem 100 metrů. V této lokalitě se také vyskytují vzácné vápnomilné rostlin, např. šafrán bělokvětý, tolije bahenní, vemeníček zelený a vzácné druhy živočichů, především netopýrů (netopýr vodní, netopýr velký, vápenec malý).

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom