Doslova kousek od našich dveří začíná kouzelná Pohádková stezka. Deset zastavení s texty od známé české spisovatelky seznámí malé i velké turisty nejen s krásnými krkonošskými pohádkami, ale i s nádhernými místy a nezapomenutelnými výhledy. Také je to bezva motivace pro malé dětské nožky, za pohádkou se rozběhnou úplně samy.

Pohádková stezka skutečně vznikla jako motivace k dětské turistice. Stojí za ní dvě dámy – Zuzana Semerádová  z Malé Úpy a Zuzana Hradcová, které napadlo spojit turistickou trasu krásnou přírodou s Krkonošskými pohádkami od slavné spisovatelky Marie Kubátové. V Malé Úpě tak na vás čeká deset zastavení s pohádkovými panely a herními prvky pro malé putovníky. Klasické pohádkové vyprávění vás přenese do Krkonoš před stovkami let a mimo jiné dětem představí i dnes už zapomenutá povolání.  

Trasa stezky začíná na Pomezních Boudách zastavením s pohádkou „O sklínkaři a řepné panence“. Najdete ho u Bowling baru Schimmer. Odtud stezka pokračuje tzv. běžeckou trasou, která vede nad Novými Domky. Druhé zastavení „Jak se čert naučil smolit sudy“ je umístěné u již stávajícího posezení na této cestě, kde díky lesnímu průřezu uvidíte Svorovou horu s boudou Jelenka a také Sněžku. Třetí zastavení „O kráse jara a čepci Vápeníku“ se nachází na rozcestí před chatou Moravanka. V létě se tu pase několik jalovic a krásný výhled je nejenom na Sněžku, ale i na Lysečinský hřeben. 

Tady se můžete rozhodnout, kam budete dál pokračovat. Podle výkonnosti a věku malých účastníků výletu si můžete vybrat ze tří doporučovaných tras:

I na dalších úsecích stezky se přenesete do říše pohádek. Čeká na vás třeba povídání o tom, „Jak se do Krkonoš vloudila bída„, které najdete cestou ke kostelu u bývalého skokanského můstku. Tady, jen pro zajímavost, ještě v šedesátých letech minulého století trénovala naše skokanská reprezentace. 

Zajímá vás „Jak se šijí stromečkům šaty„, „Jak se čertík stal peciválkem“ nebo „Proč jsou chaloupky v horách jako malované„? Nebojte se stezku rozdělit do několika výletů, nemusíte ji ujít za jeden den. Koneckonců celá měří asi 17 kilometrů a to by pro některé nezkušené putovníčky mohlo být skutečně náročné. Navíc po cestě jsou i krásná dětská hřiště, kde se jistě zdržíte. Dospělí se mohou těšit na okouzlující výhledy a zajímavosti z informačních panelů KRNAPU, které se nacházejí poblíž dvou zastavení Pohádkové stezky. 

Na jednotlivých stanovištích jsou zároveň umístěny reliéfové prvky. Děti je mohou jednoduše tužkou překreslit do brožurek, které lze zakoupit na Pomezní Boudě, na chatách Moravanka, Sněženka, Permoník a Rusalka nebo v informačním centru. Po zakreslení všech 10 ornamentů, tedy po zdolání celé stezky, získají na informačním centru nebo v penzionu Permoník odměnu – „Maloúpský pohádkový groš“. A na své si případně přijdou i vaši zahraniční kamarádi. Pohádky jsou na všech zastaveních přeložené do tří cizích jazyků (angličtina, němčina, polština).

Přejeme Vám příjemné pohádkové putování!

 

Naši partneři
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom