Potěšení jako víno

Blíží se první vinařský svátek roku, kdy se milovníci královského moku mohou těšit na mladé Beaujolais nouveau  nebo, chcete-li, na naše české Svatomartinské víno. I u nás si vaše chuťové pohárky přijdou na své. V naší vinotéce najdete kvalitní osvědčená vína tuzemské i zahraniční provenience.

Vína pro naše hosty pečlivě vybíráme a ochutnáváme. Po dlouholetých zkušenostech objednáváme bílé víno od malého moravského vinařství a červené víno, které je náročnější na počet slunných dní i zpracování, od italských vinařů. Na co se tedy můžete těšit?

Bílé víno

Bílé víno se pro někoho možná nečekaně vyrábí nejen z bílých, ale i z červených, růžových a modrých hroznů. (To se pak hrozny lisují co nejrychleji, aby víno zůstalo opravdu bílé, a říká se mu klaret.) Bílých vín je na trhu nepřeberná řada a existuje mnoho kritérií, jak takové víno vybírat – například podle odrůdy, druhu, místa původu. My jsme při výběru vsadili na kvalitu moravského vinařství B/V z Ratíškovic u Hodonína. To bylo založeno v roce 2012 a zaměřuje se na vysoce kvalitní jednoodrůdová přívlastková vína z hroznů, které zrají na jejich vlastních vinicích. Vinařství si vybudovalo skvělé renomé a jeho vína jsou oceňovaná na domácích i mezinárodních soutěžích. My s vinařství B/V spolupracujeme už sedmým rokem a z jeho bílých vín nabízíme jen suché odrůdy, které v nabídce měníme podle roční sklizně. Za nejoblíbenější považují naši hosté Hibernal a Sylvánské zelené.

K čemu bychom vám bílé víno doporučili? Určitě se hodí k rybám a zralým sýrům, ale i jen tak, například k letnímu posezení s přáteli.

Červené víno

Červená vína se vyrábí jen z tmavě zbarvených hroznů, které obsahují červené barvivo. Jejich  barva se mění se stářím vína. Ve sklence si tak můžete vychutnat víno lákavé fialové, červené nebo až hnědé barvy a obecně platí, že čím starší červené víno je, tím slabší má odstín.

I když máme v naší nabídce Modrý Portugal od vinařství B/V, u červených vín se všeobecně přikláníme k jižnějšímu evropskému klimatu, kde se červeným odrůdám daří o mnoho lépe a kde mají vinaři s pěstováním kvalitních hroznů větší zkušenosti. Proto jsme při výběru červených odrůd dali přednost italskému vinařství Setteanime z provincie Benátsko v severovýchodní Itálii. Toto malé, sympatické vinařství s vinicemi v romantické krajině údolí řeky Piave je součástí poměrně nové apelace – Piave získala svůj statut v roce 1992 a patří v Itálii k těm nejmladším. Přesto jsou zdejší vína už dnes velmi populární, a to nejen v rodném benátském kraji, ale i v zahraničí, kam jich míří čím dál více. A k čemu se červená vína nejlépe hodí? Můžete si je dát k sýrům, masům, ale i dezertům. Oblíbená jsou i jako příjemná tečka na konci chladnějšího podzimního či zimního dne.

Máte chuť jen na „jednu decinku“ k dobrému jídlu? Nebo snad libo bublinky? Není problém. Ve stálé nabídce máme kvalitní italská rozlévaná vína ve dvou odrůdách – Merlot a Pinot Grigio. A také jiskrné DOC Prosecco od Setteanime.

 

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom