Pro milovníky vodopádů

Fascinují vás masy vody valící se přes rozeklané skály? Nebo spíš dáváte přednost zurčícím  kaskádám obklopeným krásným lesem? Krkonoše nabízejí milovníkům vodopádů řadu příležitostí.

I nás na Krnapce okouzlily krkonošské vodopády, a tak jsme pro vás připravili pár tipů, jak si přidat do sbírky některé další. Nejblíže ke Krnapce se nachází Soví vodopád, od Krnapky je vzdálený jen 3 kilometry luční a potom lesní cestou, která odbočuje z asfaltované cesty od hlavní silnice k Žacléřským Boudám. Vodopád měří 4,2 metry a nejlepší je se k němu vydat zjara nebo na podzim, kdy je v Sovím potoce dostatek vody.

Jen kousek od něho se nachází Závojový vodopád, který je jedním z nejkrásnějších v Krkonoších. Leží na Dobytčím potoce a svoje jméno získal díky jemnému rovnoměrnému rozložení vody do šířky. Voda v něm přepadává přes skalní práh po téměř hladké stěně a vytváří dojem jemného závoje. Je vysoký přes osm metrů, a když je dostatek vody, dosahuje jeho šířka až tří metrů.

Cesta úbočím do rokle pod tento vodopád je náročná a vhodná pro zkušené turisty s dobrou obuví, odměnou je ale úchvatná podívaná.

Na polské straně Krkonoš, asi 30 minut autem (23 kilometrů) od dveří Krnapky, se v polském městě Karpacz nachází Divoký vodopád – Dziki Wodospad. Výlet k němu je vhodný pro rodiny s dětmi nebo turisty s omezenou mobilitou, protože se dá zaparkovat na parkovišti téměř u něj. Parkování zaplatíte zlotými či platební kartou a můžete se pokochat. A když už tam budete, nenechte si ujít gravitační anomálii. Je v ulici Strażacka a když na silnici, která mírně klesá, vylijete vodu, nepoteče dolů, ale nahoru do kopce.

Nejvyšší vodopád České republiky pak stojí za celodenní výlet. K Pančavskému vodopádu, který měří úctyhodných 148 metrů, doporučujeme vydat se hned ráno. Můžete si užít lanovku ze Špindlerova mlýna na Medvědín a sejít do Horních Míseček nebo zaparkovat přímo na parkovišti v Horních Mísečkách, odkud vás vyveze kyvadlový autobus na Zlaté návrší k Vrbatově boudě.  Pak vás čeká si 2kilometrová příjemná cesta po vrstevnici až k patě vodopádu. Stát na místě, odkud se voda řítí do 150 metrové hlubiny, je úžasný zážitek a tuto část trasy snadno zvládnou i děti. Stejnou cestou se můžete vrátit nebo odtud pokračovat ještě dál směrem na Labskou boudu (kolem dalšího, Labského vodopádu) do Labského dolu, kde se nabízí pohled na Pančavský vodopád zespodu v celé jeho kráse. Trasou z Labského dolu pak dojdete do Špindlerova mlýna.

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom