Půjčte si klíče od hradu!

Už jste někdy drželi v ruce klíč od skutečného hradu? Máte možnost si vyzkoušet roli kastelána i hradního pána. Do dob dávno minulých vás zve lesní hrádek Aichelburg.

Hrad leží na skalním výběžku na východním svahu zalesněné hory nad Temným Dolem, vysoko nad řekou Úpou. Postavil ho lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš. Celý titul majitele panství zněl Berthold Maria Johann Anton Franz Daniel, hrabě z a na Aichelburgu. Po jeho tragickém skonu v roce 1861 cítili místní obyvatelé a zejména lesní úředníci potřebu uctít jeho památku postavením veřejného památníku. Proto vznikl v roce 1863 vysoko nad řekou Úpou na lesnatém úbočí Světlé hory v nadmořské výšce 736,45 metrů lesní hrádek Aichelburg.

Dnes k němu vedou dva lesní chodníky a stejně jako v 19. století se klíče od hradní síně půjčují v domě založeném Bertholdem Aichelburgem v Temném Dole. Sídlí tady informační centrum a galerie Veselý výlet, pověřený Hradní společností Aichelburg provozem lesního hrádku. Klíče si můžete vypůjčit také v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Otevřeno je denně od 8.30 do 18. hodin (Veselý výlet si vyhrazuje právo na změnu otevírací doby) od 8. května do 2. listopadu a od poloviny prosince do Velikonoc.

Více informací naleznete zde. 

 

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom