Pobyt v zimní krajině – co s sebou

V Horní Malé Úpě už máme sníh a všichni se těšíme na jeho další nadílku. Zimní sezóna nás prostě baví. Zasněženou krajinu si nejlépe užijete, když budete připraveni na rozmary počasí a svůj pobyt na horách dobře naplánujete. Tady malý návod, na co při cestě do hor myslet.

Říká se, že není špatného počasí, jen nevhodné oblečení. Pokud vám je zima, radost z pobytu na horách prostě není dokonalá. Je dobré to předem promyslet a nabalit si s sebou kvalitní oblečení. Jak na to? Začneme troškou teorie – lidské tělo ztrácí teplo sáláním, proto by měly být všechny větší plochy našeho těla zakryté, potom v důsledku vystavení větrným podmínkám, kdy je vnímaná teplota až o 5 stupňů nižší, a nejvíce tepla nám mizí působením vlhka. Základem pro dobrý tepelný komfort je proto oblečení z kvalitních materiálů a jeho vrstvení. Například pro lyžování a hry ve sněhu by první vrstvou by mělo být termoprádlo, po něm funkční mikina a horní vrstvu by měla tvořit nepromokavá a větruvzdorná bunda s kapucí. Tak se tělo vyrovná s pocením při větší námaze a zároveň budeme spolehlivě chráněni proti vnějším podmínkám.

Ve sportovních prodejnách vám poradí s přesnými parametry pro outdoorové oblečení, jako je  voděoodolnost, která se uvádí jako hodnota vodního sloupce, a paropropustnost, tedy schopnost materiálu propouštět vodní páry.  Zároveň se při nákupu zimního oblečení ujistěte, že bude také rychleschnoucí. Samozřejmostí je kvalitní čepice nebo kukla, termonákrčník a teplé nepromokavé rukavice. Nezapomeňte ani na kvalitní ponožky – ty tenké bavlněné raději nechte doma. Na horách oceníte speciální ponožky či podkolenky s dobrými termoizolačními vlastnostmi, nejlépe z merino vlny.

Když jdete lyžovat, máte o pohyb postaráno. Pokud se ale vydáte na procházku, zejména s dětmi, sledujte tepelný komfort všech účastníků, a podle potřeby zařazujte hry na zahřátí – třeba hod sněhovými koulemi na cíl. Na každou vycházku se vybavte dobrou termoskou s teplým čajem a nějakou energeticky vydatnou svačinkou. Mějte plán, kam půjdete, ověřte si sněhové a povětrnostní podmínky a nepřeceňujte své síly. Zkontrolujte stav baterie svého mobilu, opatřete ho bezpečnostním krytem a nainstalujte si aplikaci Záchranka. Pokud se chystáte na lyžování mimo sjezdovky nebo jdete na túru mimo vyznačenou cestu, sledujte sněhové zpravodajství například v apce SnowSafe, přibalte powerbanku a zvažte koupi lavinového vyhledávače.

Ač se to nezdá, v zimě může být zrádné i slunečné počasí. Kromě zimního krému, který bychom měli na horách používat každý den, vezměte menší balení opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem a tyčinku na rty. Chraňte i své oči kvalitními slunečními brýlemi. Nezapomeňte na to, že i zimní slunce může být silné a velmi rychle změnit terén na ledovou klouzačku nebo hlubokou břečku. Vyplatí se proto investovat do kvalitní obuvi, která nejen zahřeje, ale bude mít hluboký vzorek podrážky a vysokou nepromokavost.

Baví vás všelijaké vychytávky nebo jste hračičkové? Připravte si rodinnou KPZetku (Krabičku Poslední Záchrany), investujte do zahřívacích polštářků, poohlédněte se po reflexních páskách a samolepkách či nášivkách. Vyzkoušejte nesmeky nebo si pořiďte náramky na přežití. Na trhu naleznete i celou řadu high-tech produktů, například chytré termosky, lyžařské helmy s bezdrátovými sluchátky (z bezpečnostního důvodu doporučujeme používat jen na lanovce), senzory pro analýzu jízdy na lyžích, kamery nebo chytré blue-tooth rukavice.

A nezapomeňte si na hory přibalit rodinu nebo pár přátel a především dobrou náladu. Ta se hodí do každého počasí.

Naši partneři
bp logo
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom