HOTEL BOUDA MALÁ ÚPA

Krkonošské tisícovky

V Malé Úpě a jejím blízkém okolí se nachází 10 vrcholů vyšších než 1 000 m. Jsou označeny vrcholovými sloupky se značkovacím zařízením. Většina z nich je v blízkosti značených cest, pro některé si budete muset zajít až na vrchol. Pokud si za 30 Kč zakoupíte v Infocentru Malé Úpy mapku a získáte značky ze všech vrcholů, dostanete za své úsilí malý dárek.

1. Sněžka (1602 m)

Značkovací sloupek na nejvyšším místě Malé Úpy najdete u vstupu na vyhlídkovou terasu České poštovny Anežky. Na Sněžku se dostanete po červeně značené hřebenové cestě, nebo od Spáleného Mlýna přes Růžohorky, či oklikou přes polský Karpacz.

2. Svorová hora (1410 m)

Svorovou horu neboli Černou Kupu najdete na oblíbené červeně značené trase z Pomezních Bud na Sněžku. Prudké stoupání od boudy Jelenky za vrcholem přechází ve zvlněný Obří hřeben s nejhezčími přírodními partiemi Malé Úpy.

3. Tabule (1282 m)

Lesní hřeben nebo také Smrčinná stráň má dva vrcholy. Hlavní zdobí skalní výchoz s vyhlídkovým místem, který skýtá unikátní pohledy na Sněžku a Karpacz. Dojdete sem po modře značené . stezce z Pomezních Bud nebo od Sovího sedla. Zajímavou variantou je výstup ze severu od Tabákové cesty.

4. Čelo (1269 m)

Čelo, tedy jen polským jménem označené Czoło, je vedlejším vrcholem Tabule. Na nejbližší kopec u Pomezních Bud stoupá po státní hranici strmě modře značená stezka. Nalevo od ní je sjezdovka Pomezky. Sloupek není přímo na vrcholu, ale hned u cesty.

5. Lysečinská hora (1188 m)

Od Pomezních Bud sem dojdete po zeleně značené Železné cestě, z Rennerových bud výstupem po sjezdovce lyžařského areálu U kostela, z jihu od Pohádkové stezky se zastávkou u Pacestníku. Vrchol hledejte mezi hraničními mezníky č. 18/1 a IV/18.Sloupek není přímo na vrcholu, ale hned u cesty.

6. Dlouhý hřeben (1085 m)

Od Cestníku projdete k vrcholu prudkou kamenitou cestou, po překonání vedlejšího vrcholu uhněte doleva na travnatý chodník. Dříve odlesněný hřeben zarůstá, přesto se vám naskytnou nádherné výhledy na Malou Úpu a ostatní tisícové vrcholy.

7. Kraví hora (1072 m)

Na vzdálenější vrchol s kruhovým výhledem půjdete od kostela po východní straně Kraví hory a ještě než dorazíte k zastavení Pohádkové stezky „Jak se Krakonoš skamarádil s lidmi“, vystoupáte lesním průsekem až na vrchol. Alternativně se na něj můžete dostat i od severního zastavení Pohádkové stezky s výhledem na Pomezní Boudy a Sněžku (orientace je ale obtížnější).

8. Haida (999 m)

Rozlehlý vrchol protíná lesní cesta, v zimě upravená na stejnojmennou běžeckou trasu. Nejvyšší bod určuje jen značkovací sloupek, který není přímo na vrcholu, ale na kraji paseky hned u běžecké cesty s výhledy na Rotterovy Boudy a Sněžku.

9. Jelení hora (1172 m)

K nejodlehlejšímu vrcholu z deseti tisícovek se vydejte z horního rohu luční enklávy Šímovy Chalupy s chráněnou lidovou architekturou. Strmou cestou dojdete na křižovatku, odtud půjdete doprava a přes paseku se vydáte dále do lesa, kde po cca 200 m najdete geodetický bod a tyčí označený vrchol. Vrchol je přístupný pouze od 8 do 17 hodin.

10. Pěnkavčí vrch (1105 m)

Vrchol ve starém lese označuje patník, kamenná mohyla a ještě značkovací sloupek. Nejlépe sem vystoupáte po Pěnkavčí cestě ze Spáleného Mlýna, na rozcestí se dáte doleva a po chvíli odbočíte na úzkou lesní pěšinku, která vás dovede až na vrchol. Další cesty vedou hřebenovým průsekem od západu nebo přes stejnojmennou osadu od jihu.

Tisícovky jsou umístěny v KRNAP, chovejte se prosím ohleduplně k přírodě. Děkujeme!

tisicovky
Naši partneři
vchd
ski upa
upa ski
pivovar
nevecom

Krkonošské tisícovky